DSC_0771Dzięki współpracy naszego gimnazjum ze Stowarzyszeniem Energetyków Polskich uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w dniu 24 maja br. w wycieczce do Elektrowni Bełchatów. Ta największa w Europie elektrownia konwencjonalna wykorzystująca do produkcji energii węgiel brunatny położona jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim w miejscowości Rogowiec. W Elektrowni Bełchatów eksploatowanych jest 13 bloków energetycznych.

Węgiel pozyskiwany jest z pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów – do elektrowni transportowany jest za pomocą przenośników taśmowych.
Końcowym i również bardzo ważnym  etapem funkcjonowania kopalni są prace rekultywacyjne mające na celu przywrócenie terenom górniczym walorów środowiskowych zbliżonych do pierwotnych. Najczęściej stosowanym kierunkiem rekultywacji jest kierunek leśny (dotyczy głównie zwałowisk) i kierunek wodny (wyrobiska poeksploatacyjne).
Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z procesem technologicznym produkcji energii elektrycznej w systemowej elektrowni konwencjonalnej. Poznali historię elektrowni, zwiedzili centrum dowodzenia elektrowni, zapoznali się z warunkami pracy oraz bezpieczeństwa, zwiedzili hale produkcyjne wytwarzania energii elektrycznej.
Uczniowie (mówiąc kolokwialnie) „zobaczyli jak wygląda elektrownia od środka”.
Uczestnicy wycieczki wykazali duże zainteresowanie interaktywną ekspozycją „PGE Giganty Mocy”, która mieści się w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie. Ekspozycja w całości poświęcona jest procesom powstawania złóż węgla brunatnego, technologii jego wydobycia i produkcji energii elektrycznej, realizowanych w bełchatowskich oddziałach PGE GiEK S.A. Wystawa wykorzystuje nowoczesne środki przekazu, takie jak: animacje, interaktywne gry oraz stanowiska doświadczalne. Ekspozycja podzielona jest na dwie części: pierwsza z nich poświęcona jest procesowi powstawania węgla brunatnego.
Druga część – opowiadająca o technologii wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej jest swoistym „energetycznym królestwem wielkich maszyn”. Dzięki niej uczniowie mogli zobaczyć, jak pracują gigantyczne koparki w bełchatowskiej odkrywce oraz poznać zasady działania turbozespołu bełchatowskiej elektrowni. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wycieczki, która pozwoliła im poznać specyfikę procesu wydobycia węgla brunatnego w odkrywce bełchatowskiej i produkcji energii elektrycznej  przy wykorzystaniu tego paliwa.

Serdecznie dziękujemy Pani mgr inż. Miłosławie Bożentowicz –  Prezes STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH – ODDZIAŁ WARSZAWSKI oraz jej współpracownikom za umożliwienie zwiedzenia elektrowni i opiekę nad uczestnikami naszej wycieczki w trakcie przebywania na terenie Elektrowni Bełchatów. Zorganizowanie wycieczki zawdzięczamy przede wszystkim inicjatywie i zaangażowaniu Pana Zdzisława Grędy, bez którego ten wyjazd, który posiadał bardzo istotne walory naukowe, nie doszedłby zapewne do skutku.

Ze względu na rangę tej elektrowni zawodowej w krajowym systemie elektroenergetycznym (obiekt strategiczny) nie mogliśmy stworzyć dokładnej dokumentacji fotograficznej. Ostatnie wydarzenia światowe bardzo wyczuliły władze Spółki – stąd ostateczny zakaz publikowania zdjęć z terenu elektrowni. Nie mniej jednak (dla osób szczególnie zainteresowanych), w sieci Internet są dostępne oficjalnie opublikowane zdjęcia tego obiektu.

Opiekunowie projektu: J. Balcerzak i M. Bielak oraz uczniowie Gimnazjum 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie

Joanna Balcerzak

[fot. J. Balcerzak]