20 września uczniowie Gimnazjum i Liceum uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Wyjątkowy gość, Pan Rafał Dobrowolski – Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” [link] – przybliżył młodzieży bohaterów Powstania Warszawskiego oraz ich walkę o wolność. Nasz gość, tak jak walczący w Powstaniu żołnierze „Radosława” ubrany był w panterkę, z biało-czerwoną opaską na rękawie. Uczniowie mogli również zobaczyć broń, którą do walki z Niemcami używali Powstańcy. Jeszcze w czasie Powstania Warszawskiego Hitlerowcy rozpoczęli ogromną akcję wysiedlania ludności Warszawy. Warszawiacy trafiali do obozów przejściowych. Taki obóz znajdował się na terenie Ursusa. Pan Dobrowolski zwrócił uwagę na ten fakt i przypomniał o pomniku, który znajduje się przy ul. Traktorzystów.
Dziękujemy za tę żywą lekcję historii, która przybliżyła młodzieży atmosferę tamtych dni i upamiętniła bohaterów, którzy dla wolnej Polski poświęcili życie.
Pan Rafał Dobrowolski przybył do naszej szkoły na zaproszenie p. Renaty Kocełuch, a Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”, której jest członkiem, prowadzi historyczną działalność badawczą i edukacyjną oraz promuje postawy patriotyczne.

Anna Lewandowska