W sumie: 204734

Śladami bohaterów

24 października 2017 roku grupa uczniów z kl. 2a odwiedziła Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia.
Uczestniczyliśmy w uroczystości poświęconej ppłk. Józefowi Bandzo ps. „Jastrząb” – Żołnierzowi Wyklętemu, dowódcy oddziałów Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, podkomendnemu płk. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”.

Obejrzeliśmy wystawę stałą o Józefie Bandzo a także wysłuchaliśmy pięknego i wzruszającego koncertu „Wilczy ślad – piosenki niezłomnych” w wykonaniu Teatru Muzycznego „Od Czapy” z udziałem Lidii Pospieszalskiej – wokal i recytacjami aktorów: Marcina Kwaśnego i Dariusza Kowalskiego.
Gościem specjalnym była pani Hanna Bandzo, wdowa po „Jastrzębiu”, która dokonała uroczystego otwarcia wystawy.
Ppłk. Józef Bandzo ps. „Jastrząb” (1923-2016) to żołnierz Armii Krajowej, partyzant 3 Brygady AK „Szczerbca” na Wileńszczyźnie, 5 Brygady AK „Łupaszki” na Podlasiu, Białostocczyźnie i Pomorzu, 3 Brygady NZW „Burego” na Białostocczyźnie, dowódca patrolu dywersyjnego Okręgu Wileńskiego AK.
W lutym 1947 roku ujawnił się w czasie „amnestii”, co jednak nie zapewniło mu bezpieczeństwa – był inwigilowany i prześladowany. Skazany w latach 60. na dożywocie, wiele lat spędził w więzieniu, na wolność wyszedł dopiero w 1976 r.
Mieszkał w Warszawie, w kwietniu 2016 r. był gościem spotkania z cyklu „Bohaterowie Wyklęci” w Przystanku Historia. Zmarł kilka miesięcy później – 16 października 2016 r. Pośmiertnie został awansowany na stopień podpułkownika.

Renata Kocełuch

[fot. R. Kocełuch]